Artikuj

Konsulta me psikologe në Tiranë

11 Gjëra që njerëzit rreth jush nuk do të kuptojnë se ju jeni duke i bërë dhe shkak është depresioni juaj.

Për cilindo nga lexuesit tanë që vuajnë nga kjo sëmundje shkatërruese mendore si depresioni, gjithmonë duhet të dini se ju nuk jeni vetëm. Ju jeni më të fortë se sa mund të mendoni. Nëse ju ndjeheni plotësisht të pafuqishëm, mos u strukni nga turpi për të kërkuar ndihmë profesionale.
Dhe për ata prej jush që e dinë se dikush mund të vuajnë nga kjo, ne shpresojmë që ky artikull do t’ju ndihmojë të kuptoni më mirë dhe do t’ju mundësojë për ti siguruar atyre llojin e mbështetjes që ata kanë nevojë nga ju gjatë kësaj kohe të vështirë.

Por cilat janë këto 11 gjëra?

1•Ju bëni gjithçka në fuqinë tuaj vetëm për të fshehur faktin se ju e keni atë

Kur një person vuan nga depresioni, ata përpiqen me më të mirën e tyre për të bindur veten se çdo gjë është plotësisht në rregull. Ata do të vënë një buzëqeshje të rreme, kudo që të shkojnë. Dhe miqtë e tyre mund edhe të përfundojë duke i pasur zili për llojin e energjisë dhe entuziazmin që ata gjithmonë duket të ketë. Por, në pjesën e brëndshme? Ju ndjeheni të drenazhuar. Ju ndjeheni të humbur. Dhe ndiheni tepër të trishtuar.

2•Ju përfundoni duke sharë apo kundërvënë njerëzve të dashur

Ju mund të përfundoni duke humbur durimin tuaj mbi vogëlsira mbi gjëra e gjëra që njerëzit e tjerë as nuk do ti shihnin. Ju mbani të fshehur aq shumë energji negative brënda mëndjes dhe zemrës tuaj. Dhe ndonjëherë, sharja apo kundëvënia ndaj dikujt është e vetmja mënyrë që ju të mund ta nxirrni të gjithë atë jashtë.

3•Ju jeni gjithmonë duke ribër gjërat

Kjo mund të jetë një letër e shkollës, ose ndoshta një fletë excel nga puna, ose ndoshta vetëm risistemimi i garderobës tuaj. Ju e bëni sërish atë pa pushim deri sa ti e kupton se duket mirë në sytë tuaj. Ju keni qenë gjithmonë një mani për përsosmëri të plotë. Dhe nuk është një minutë në jetën tuaj, që ju të ndalni përpjekjen tuaj për të kënaqur apo për të bërë përshtypje tek njerëzit rreth jush.

4•Ju mbani vetë-mjekim

Ju nuk mund të ndaleni në një gotë verë në darkë, kur ju jeni në një gjëndje depresioni. Pirja e vërtetë mund të jetë një qetësues, pasi ajo ende ju bën të harroni të gjitha problemet tuaja për pak kohë. Ju jeni të vetëdijshëm se sa i pashëndetshëm ky zakon është, por nuk mund ta ndaloni veten ngaqë doni të largoheni nga i gjithë stresi dhe problemet për një natë.

5•Anulloni planet që ju në të vërtetë dëshironi të shkoni

Nëse është dasma e një të afërmi tuaj- që ju definitivisht nuk mund të mungoni, ose një koncert i mahnitshëm që miqtë tuaj vazhdojnë të flasim prej kohësh, ju thjesht nuk do të jeni në gjëndje për ta përballuar dhe do ta anulloni në minutën e fundit. Kjo nuk do të thotë se ju nuk doni të shkoni, ose që ju pëlqen anullimi i planeve. Por thjesht do të thotë se gjëndja juaj mendore kërkon që ju të jeni vetëm herë pas here.

6•Ju keni dhembje kudo

Depresioni mund të jetë vetëm si ankthi, në kuptimin që ai mund të ketë edhe simptoma fizike. Në disa raste, shqetësimi mendor do ti shkaktojë trupit tuaj që të ndjehet sikur peshon edhe më shumë se një ton, dhe çdo kockë në trupin tuaj do të fillojë të lëndohet për shkak të kësaj.

7•Bëhet gjithnjë e më e vështirë për ju për të qëndruar zgjuar

Pagjumësia është zakonisht një pjesë e madhe e çdo shqetësimi mendor. Dhe depresioni definitivisht ka potencial për të shkaktuar probleme gjumi ndaj një personi. Ju bëhet gjithmonë edhe më e vështirë për të qëndruar zgjuar gjatë ditës, sepse ju ndjeheni se nuk keni asnjë motivim për çdo gjë në jetë. Dhe gjithmonë ndjeni të lodhur kur ju kërkojnë për të bërë çdo lloj pune.

8•Ju keni filluar të hani çdo gjë para syve

Depresioni ndonjëherë do të bëjë që ju doni të hani “ndjenjat tuaja”. Kur shëndeti juaj mendor nuk është në gjëndje të mirë, ushqimi mund të përfundojë si një gjë që ju ofron ngushëllim kur ndjeheni me të vërtetë vetëm.

9•Ju shihni se keni humbur oreksin tuaj

Për disa njerëz, ndodh e kundërta- ju filloni duke humbur shumicën e oreksit tuaj. Me depresion, ju do të përjetojnë një humbje në rritje të vullnetit, energjisë dhe entuziazmt për të marrë pjesë në aktivitete. Dhe të ushqyerit mund të jetë një prej tyre.

10•Ju vazhdoni ta mbani jetën tuaj të duket e përsosur në pjesën e jashtme

Ju nuk doni që askush të shqetësohet në lidhje me ju, kështu që vazhdoni duke u përpjekur me më të mirë tuaj për të bërë miqtë dhe familjarët tuaj të dinë që ju jeni mirë. Ju postoni fotot e bukura dhe të qeshura të vetes në platformat e mediave sociale, dhe bëni gjithçka që duhet që askush mos t’ju pyes, “a je në depresion?”

11•Ju qani pa ndonjë arsye

Në disa raste, ju zgjoheni papritmas me lot në sytë tuaj. Në disa raste, ju jeni plotësisht të kënaqur në një moment tjetër, ju vjen për të qarë. Ju vazhdoni e pyesni veten-“Pse ndjeheni të trishtuar?” “Pse vazhdoj qajë?-Unë kam çdo arsye për të qënë i/e lumtur. “Por depresioni është në fakt një sëmundje që kurohet me psikoterapi. Dhe nuk do të rregullohet në një çast. Ai është rezultat i një çekuilibri kimik në tru. Dhe kjo nuk është, në asnjë mënyrë, faji yt!

Bisedoni me Psikologun

Je duke vuajtur nga depresioni? Nuk je vetëm! Më lejo të di për shqetësimet e tua. Sepse pavarësisht nga kushtet që mund të jeni dhe kudo që ju çon jeta, ka gjithmonë shprese.

Kush përpiqet për kuptuar problemet e tij, nuk është i çmëndur por shumë i zgjuar. Të gjithë kemi probleme, por kush i drejtohet psikologut dëshiron ti zgjidhi ato!

Konsulta psikologjike, psikoterapi, këshillim me një profesionist për ju do të ishte një ndihmë që mëndja juaj do t’ju falenderoj. Shpesh ndodhemi në situata të vështira që për ju ndoshta mund të mos ketë rrugëdalje, por zgjidhja më e mirë për çdo problem është të flasësh me dikë, dhe ajo perfekte është të flasësh me një specialist të fushës si psikologu i cili do t’ju ndihmonte të gjenit zgjidhjen që fshihej brënda jush.

Ofrohen konsulta online duke thjeshtësuar edhe për ju stresin e takimit me një psikolog në Tiranë, thjesht nga laptopi, tableti apo smartphone juaj ju mund të prenotoni një konsulte online psikologjike dhe të keni shërbimin e një psikologu online nga komoditeti i shtëpisë suaj.

Si Psikologe e liçencuar Tiranë nga Urdhri i Psikologut, përveç shërbimit online skype, viber, whatsApp me video call, ju pres edhe në studio time, ku për më shumë se 16 vjet dëgjoj dhe ndihmoj njerëzit konkretisht për të dalë nga situata të vështira, për të rimarrë jetën në duart e tyre.

Konsulta në studio me psikologe në Tiranë për të trajtuar depresionin dhe ankthin

Konsulta online nëpërmjet SKYPE, WHATSAPP, VIBER

Na kontakto në skype në adresën studio.psikologjie.

  • Seanca e konsultës – 60 minuta, 5000 lekë të reja/ 50€ euro
  • Seancat e Psikoterapisë fillojnë 5000 lekë të reja/50€ euro
  • Terapi çifti seanca është 70 minuta kushton 7500 lekë të reja/75 euro

info@studiopsikologjie.al

+355692642618

Supervizim për të sapodiplomuarit apo psikologët e rinj

Supervizim për të sapodiplomuarit apo psikologët e rinj

Në Shqipëri, si në shumë vende të tjera, ekziston një praktikë standarde për psikologët e rinj që përfshin mbikëqyrjen …

Shëndeti mendor të meshkujt

Shëndeti mendor të meshkujt

Pse burrat kanë frikë të flasin për shëndetin e tyre mendor? Pritjet sociale dhe rolet tradicionale gjinore luajnë …

blank

Seanca Psikologjike Profesionale në Tiranë

Ofrojmë Seanca Psikologjike për Individë, Familje dhe Çifte në Tiranë Në zemër të Tiranës, studio jonë e psikologjisë …