Artikuj

Si reagon trupi yne ndaj emocioneve (INFOGRAFIKA)

Psikologjia e emocionevestudio psikologjie

Dashuria na ben te dridhen gjunjte dhe zemerimi na ben te “kruajme” duart. Nuk behet fjale per shprehje te urta por per reagime fizike reale qe na bashkojne te gjitheve.

Nese te shohim dicka te shemtuar na “hap barkun”, nese nje fjale e keqe na “ngre gjakun ne maje te kokes”, nese personi qe dashuroni ju ben t’iu dridhen gjunjte, nuk po perdorni thjesht nje menyre te shprehuri por po shpjegoni saktesisht reagimin e trupit tuaj. Ne kete rast nuk eshte nje gjuhe letrare qe e thote por studimi i bere ne Universitetin Turku ne Finlande; studim i cili vezhgoi 700 vullnetare ne leximin dhe shikimin e nje filmi me qellim vezhgimin e ndejnjave te caktuara dhe per te pare me pas se ne cilat zona trupore vihej re ky ndryshim i ndjenjave. Duke analizuar rezultatet e ndryshme kerkuesit me pas formuluan inografiken e meposhtme:

psikologjia e emocioneve

E VERDHA tregon nje rritje te akivitetit, BOJEQIELLI nje ulje dhe E ZEZA nje stabilitet te tij. E KUQJA dhe BLUJA jane vlera te ndermjetme qe i afrohen perkatesisht se verdhes dhe bojeqiellit. Kontaktoni StudioPsikologjie.al per informacione te detajuara.

psikologjia - grua - zemerim

 

Qeni im i zi, që quhej Depresion!

Simptomat psikologjike dhe mentale si (#Ankthi, #depresioni, #dëshpërimi …) nuk janë dhimbje që të fshihen dhe …

Ankthi i mëngjesit: shkaqe dhe këshilla të dobishme!

Ankthi i mëngjesit: shkaqe dhe këshilla të dobishme! Në mënyrë ideale, secili prej nesh duhet të zgjohet i relaksuar, …