Artikuj

Shkalla e depresionit ‘Beck’

Shkalla e depresionit ‘Beck’studio psikologjie

1. a) Nuk ndihem I trishtuar.
b) Ndihem I mërzitur ose pa humor.
c) Ndihem gjithë kohën I mërzitur ose I trishtuar dhe nuk arrij dot të dal nga kjo gjëndje.
d) Jam kaq I trishtuar dhe fatkeq sa një gjendje të tillë nuk mund ta duroj dot.

2. a) Nuk jam I dekurajuar dhe as pesimist për sa I perket së ardhmes sime.
b) Kam një gjendje dekurajimi për të ardhmen.
c) Nuk kam asnjë motiv për të ardhmen.
d) Ndiej se nuk ka asnjë shpresë për të ardhmen time dhe se nuk mendoj të përmirsohet.

3. a) Nuk e kam aspak ndjenjen e dështimit rreth jetës sime.
b) Kam përshtypje se s’kam dështuar në jetë me shumë se të tjerët.
c) Kam përshtypjen se kam përmbushur shumë pak gjëra në jetë, që kanë vlerë ose janë të rëndësishme.
d) Kur e analizoj jeten time të kaluar, gjithçka që kam bërë , është vetëm një dështim.
e) Kam ndjenjen e një dështimit të plotë në të gjithë jetën time ( në marrdhëniet e mia me prindërit, me bashkëshorten dhe fëmijet e mi).

Shkalla e depresionit ‘Beck’

4. a) Nuk kam ndonje pakenaqesi te vecante.
b) Shumicen e kohes jam I merzitur dhe nuk e di se cfare te bej.
c) Nuk di te perfitoj ne menyre te kenaqshme nga rrethanat e jetes.
d) Nuk kam asnje kenaqesi e cfaedolloji qofte ajo. Jam I paknaqur nga gjithcka.

5. a) Nuk e ndiej veten fajtor.
b) Nje pjese te mire te kohes ndihem keq ose pa dinjitet.
c) Ndihen fajtor.
d) Gjithe kohen ndihem keq ose pa dinjitet.
e) E gjykoj keq veten dhe kam pershtypjen se nuk vlej asgje.

6. a) Nuk kam pershtypjen se meritoj nje ndeshkim.
b) Kam pershtyjen se do te me ndodhe dicka jo e kendeshme.
c) Kam pershtypjen se jam ndeshkuar ose qe do te ndeshkohem se shpejti.
d) Kam pershtypjen se e meritoj te ndeshkohem.
e) Deshiroj qe te ndeshkohem.

7. a) Nuk jam I zhgenjyer nga vetvetja.
b) Jam I zhgenjyer nga vetevtja.
c) Nuk e dua veten.
d) Me vjen ndot nga vetja.
e) E urrej veten.

Shkalla e depresionit ‘Beck’

8. a) Nuk kam pershtypjen se jam me I keq nga kushdo tjeter.

b) Kam nje sens te forte kritik per sa u perket dobesive ose gabimeve te mia.
c) Jam I njellosur nga gjithcka qe nuk me ka shkuar mbare.
d) Kam pershtyojen se kam bere shume gabime te renda.

9. a) Nuk mendoj kurr ti bej keq vetes.
b) Ndonje here mendij ti beje keq vetes , por nuk do ta bej nje gje te tille.
c) Mendoj se vdekja do me cliroje nga kjo vuajtje.
d) Kam plane te percaktuara per te vrare veten.
e) Kam pershtypjen se familja do te clirohej nese do te vdisja.
f) Po te mundja, do ta kisha vrare veten.
g) Qaj me shpesh se me pare.

10. a) Nuk qaj me shume se zakonisht.
b) Tani qaj me shpesh dhe nuk jame ne gjendje te nderpres te qaren.
c) Ndonjeher me ndodh te qaj, por tani , megjithse dua te qaj, nuk jam ne gjendje ta bej nje gje te tille.

11. a) Nuk jam me shume i irrituar se zakonisht.
b) Zemerohem lehte dhe iritohem shume me lehte se perpara.
c) Jam gjith kohen I irituar.

Shkalla e depresionit ‘Beck’

12. a) Nuk e kam humbur interesin per njerzit e tjere.
b) Ne krahasim me me pare tani interesohem me pak per te tjeret.
c) E kam humbur pothuajse cdo interes dhe ndjenje qe kisha dikur per njerzit.
d) E kam humbur cdo lloj interesi per njerzit e tjere ; tani asgje nuk ka rendesi.

13. a) Jam I afte te marre vendime ashtu si edhe me perpara.
b) Jam me pak I sigurt ne vetvete ne krahasim me me pare dhe perpiqem te mos marr vendime .
c) Nese dikush nuk me ndihmon ,nuk jam I afte te marr vendime.
d) Jam I afte te marre qofte edhe vendimin me te vogel.

14. a) Kam pershtypjen se tani jam me dembel se me perpara.
b) Kam frike se dukem dembel.
c) Kam pershtypjen se ka ndodhur nje ndryshim ne paraqitjen time fizike, qe me bent e dukem jo I kendshem.
d) Kam pershtypjen se jam dembel dhe te tjeret nuk me afrojne.

15. a) Punoj me po ate lehtesi si edhe me pare.
b) Me duhet te bej nje sforcim plotesues qe te filloj te bej dicka.
c) Tani nuk punoj aq mire sa me pare.
d) Me duhet te bej nje sforcim shume te madh per te permirsuar nje pune te çfardollojshme.
e) Jam I paafte per te kryer edhe nje pune sado te vogel.

16. a) Fle po aq mire sa edhe me pare.
b) Ne mengjes zgjohem me I lodhur se zakonisht.
c) Zgjohem dy here me heret ne mengjes se zakonisht dhe e kam te veshtire te me zere gjumi perseri.
d) Zgjohem shume heret cdo dite dhe nuk kam mundsi te fle me shume se pese ore.

17. a) Nuk lodhem me shume se zakonisht.
b) Nuk lodhem me lehte dhe me shpesh se zakonisht.
c) Cfardo qe te bej, lodhem shpejt.
d) Jam shume I lodhur per te bere çdo pune.

Shkalla e depresionit ‘Beck’

18. a) Oreksin e kam te mire njelloj si me pare.
b) Nuk kam oreks te mire si me perpara.
c) Oreksi me ka rene ne krahasim me me pare.

19. a) Nuk kam renie ne peshe, nese kam humbur, kjo ka ndodhur vetem kohet e fundit.
b) Kam humbur me shume se dy kilograme ne peshe.
c) Kam rene ne peshe me shume se 4 kg.
d) Kam rene me shume se 7 kg ne peshe.

20. a) Shendeti nuk me shqeteson me shume se perpara.
b) Jam I shqetesuar per dhimbjet , ngacmimet dhe therjet e barkut me konstipacion ose per faktin se kam nje sere ndijimesh te pakendshme.
c) Jam aq I shqetesuar nga ndijimet e shumta ne ne trup, sa e kam te veshtire te mendoj per ndonje gje tjeter.
d) Jam plotesisht I perqendruar ne ate qe ndodhe ne trupin tim.

21. a) Keto kohet e fundit nuk kam vene re ndonje ndryshim ne deshirat e mia seksuale.
b) Jam me pak I interesuar sesa zakonisht per maredheniet seksuale.
c) Jam shume me pak I interesuar se zakonisht per maredheniet seksuale.
d) Kam humbur cdo interes per maredheniet seksuale.psikologjia-shkallet-e-depresionit-205x300

Qeni im i zi, që quhej Depresion!

Simptomat psikologjike dhe mentale si (#Ankthi, #depresioni, #dëshpërimi …) nuk janë dhimbje që të fshihen dhe …

Ankthi i mëngjesit: shkaqe dhe këshilla të dobishme!

Ankthi i mëngjesit: shkaqe dhe këshilla të dobishme! Në mënyrë ideale, secili prej nesh duhet të zgjohet i relaksuar, …