Artikuj

Kompleksi i Edipit sipas Sigmund Freud

Kompleksi i Edipit sipas Sigmund Freudstudio psikologjie

– Hansi i vogel (ky rast perfaqson fobine histerike feminore te kafshes) Hansi i vogel nuk do te dale perjashta se ka frike nga kali. Ky eshte fakti shqeto.

Duhet te bejme njefare pune per te kuptuar.

• Ç’eshte levizja shpirterore e shtypur ?

• Ç’eshte simptoma qe e zevendeson ate ?

• Ç’eshte motivi i shtypjes ?

Me nje studim me te sakte ne do te mesojme se nuk eshte nje frike e papercaktuar nga kali por per nje ndroje frike te percaktuar qarte: “kali do ta kafshoje”.

Mund te pergjigjemi lehte ne kete rast pasi nuk ka shume enigma.

FRIKA NGA KALI – simptome
PAMUNDESIA PER TE DALE PERJASHTA – dukuri e frenimit

Ne kete rast kjo permbajtje perpiqet te fshihet nga vetedija dhe te zevendesoet me nje fobi te papercaktuar, ne te cilen fshihet vetem frika nga objekti.

A mundet kjo permbajtje te perbeje objektin?

– Ishte nje femije qe ne gjume ai nuk flinte i qete por iu zhvillua frika se do ta shqyej ujku “si beri me 7 kecat ne perralle”. Dhe sipas ketij djali kafsha qe u ngjallte tmerrin kafsheve ishte ujku.

Sipas trajtimit psikoanalitik(Frojd) ne stadin fallik(3-5,6)  detyrimi me i veshtire ku ka me shume te ngjare te dalin probleme eshte KOMPLEKSI I EDIPIT.

Objekti i pare i dashurise per te gjithe ne eshte nena…
Djali i vogel ka nje rival per magjepsjen e nenes te atin…i ati eshte armiku.
Ne kete kohe qe vogelushi njeh kete situate arketipike behet i vetedijshem…
Ne kete çast te jetes atij i duket se te kesh diçka eshte me mire se mos te kesh…por shtrohet pyetja:
Ku eshte penisi i vajzave?
Mos ndoshta ajo e ka humbur?
Mos ndoshta u eshte prere?
Mos ndoshta kjo mund ti ndodh dhe atij…?

KY ESHTE FILLIMI I ANKTHIT TE TREDHJES

Po te vajza?
Djali ne kete faze di ti jap kenaqesi vetes me ane te penisit te tij duke e lidhur eksitimin e tij me perfytyrimet per mardhenien seksuale.
Te njejten gje ben dhe vajza me klitorin e saj. Kurse vagina femerore ngelet e pazbuluar per te dyja sekset.

• Ne fazen fallike te nje vajze zone erogjene eshte klitori
• Por e situaten e kompleksit te edipit objekt dashurie per vajzen behet babai dhe ajo do te kaloje nga objekti baba – ne zgjedhjen perfundimtare. VAJZA DUHET TE NDRYSHOJE ZONEN EROGJENE ME OBJEKTIN NDERSA TE DJALI ATO RUHEN.
• Por si kalon ?

Ne nje moshe te caktuar fillon te veproj forca fillestare e terheqjes ndaj njeri-tjetrit e sekseve te kunderta qe e ben nje grua joshese per nje burre ne te njejten kohe qe i njejti ligj e lejon mashkullin te kapet fort pas se emes.
Por ka dhe gra qe mbeten per nje kohe te gjate ne vartesine e embel te objektit baba dhe ky numer eshte relativisht i madh.

VERTET OBJEKTI I DASHURISE SE VAJZES ESHTE BABAI POR NUK DUHET ANASHKALUAR DHE LIDHJA PARAEDIPJANE ME NENEN.

Le ta analizojme:

• Mardheniet libidinoze te vajzes me nenen jane teper te larmishme.
• Ekziston frika se nena mund te vritet apo helmohet.
• Nena duke u kujdesur per trupin e femijes shkakton ne gjenitalet e tij ndjesine e kenaqesise duke i zgjuar atij per here te pare.
• Pse vdes lidhja e fuqishme e vajzes me nenen ?
• Ne e dime se kjo do tja leri vendin babait.

– Largimi nga nena behet ne shenje armiqesie.

– Lidhja me nenen shnderrohet ne urrejtje.
– Urrejtja mund te behet aq e fuqishme sa mund te ruhet gjithe jeten.
– Ka dhene pak qumesht femijes – deshmon per mungese dashurie (gryksia e femijes per ushqimin e tij te pare ne pergjithsi eshte e pashuar).
– Mendohet se me shkeputjen nga gjiri lidhet frika e helmimit.
– Akuza tjeter lind kur del ne jete nje femije tjeter. Ne vitet e mepasme kjo xhelozi ushqehet nga burime te reja dhe e gjithe kjo tronditje perseritet me lindjen e çdo vellai ose motre.
– Deshirat e tij te larmishme seksuale qe ndryshojne ne varesi te fazes se libidos e qe ne pjesen me te madhe nuk mund te plotesohen (duke e shoqeruar ate me kercenime te egra – manipulimet me gjenitalet qe shkaktojne kenaqesi te te cilat ç’eshte e verteta ajo e ka cuar vete.psikologjia-kompleksi-i-edipit- sipas sigmund freud220x300

Supervizim për të sapodiplomuarit apo psikologët e rinj

Supervizim për të sapodiplomuarit apo psikologët e rinj

Në Shqipëri, si në shumë vende të tjera, ekziston një praktikë standarde për psikologët e rinj që përfshin mbikëqyrjen …

Shëndeti mendor të meshkujt

Shëndeti mendor të meshkujt

Pse burrat kanë frikë të flasin për shëndetin e tyre mendor? Pritjet sociale dhe rolet tradicionale gjinore luajnë …

blank

Seanca Psikologjike Profesionale në Tiranë

Ofrojmë Seanca Psikologjike për Individë, Familje dhe Çifte në Tiranë Në zemër të Tiranës, studio jonë e psikologjisë …