Artikuj

sa kushton një seance te psikologu

7 Zakone të përbashkëta që na bëjnë të trishtuar

Zakonet janë ato që shumica e jetës sonë është e bërë. Ka zakone të shëndetshme të cilat na ndihmojnë të bëjmë progres dhe të bëhemi më të fortë çdo ditë, por ka edhe zakone të cilat nuk janë aq të mirë për mirëqënien tonë dhe na bëjnë të trishtuar  Ndonjëherë ne kemi nevojë që të këshillohemi për të ndaluar dhe për të mbrojtur lumturinë tonë duke i dhënë fund sjelljeve tona të sëmura. Kështu që këtu është një listë e 7 burimeve të zakonshme të vuajtjes së përditshme që mund t’ju ndihmojnë ti luftoni ato dhe të gjeni rrugën tuaj drejt lumturisë.

1•Të Ndihesh i/e ofenduar nga Çfarë Thonë Njerëzit
Gjithmonë do të ketë njerëz që do të përpiqet që t’ju shkatërrojnë ose do ju bëjnë të ndiheni keq për veten. Por ajo që ju duhet të kuptoni se është zgjedhja juaj nëse do të reagoni ndaj kritikave të tyre ose të bëheni indiferent. Nëse dikush përpiqet që t’ju lëndoj verbalisht, është shumë e mundshme që ata janë duke vuajtur thellë në zemrën e tyre. Mendoni për këtë, nëse një person është i sigurt, i fortë 7 Zakone të përbashkëta që na bëjnë të trishtuarmendërisht, bën atë që do dhe është i lumtur me jetën e tij, a do të mendonte ndonjëherë për ti bërë keq dikujt? Jo, ai/ajo nuk do ta bënte sepse njerëzit e fortë i ekzaltojnë të tjerët, ata gjithmonë do të përpiqen ta ndihmojnë një person në vend që ta bëjnë të ndjehej i mjerueshëm. Kështu që herën tjetër kur dikush përpiqet t’ju fyej, mos e merrni atë personalisht. Por nëse ju jeni me të vërtetë ndikoheni nga fjalët kritike bisedoni me një mik/e të ngushtë apo një të afërm, ta nxirrni jashtë është më e rëndësishmja, falë veten që e lejove atë person t’ju bënte të ndiheni keq për veten.
2•Lartësimi i kuptimit e/i “ZËNË”
Ne jemi duke jetuar në një botë me ritme të shpejtë ku të gjithë janë gjithmonë me vrap. Ne jemi të programuar për të menduar se të jesh gjithmonë i zënë është diçka për t’u krenuar. Por nuk i kemi kaluar tashmë kufijtë? Linja mes biznesit dhe marrëzisë është e hollë. Shumë prej nesh kanë harruar se të marrësh një pushim është e nevojshme për mirëqënien tonë. Disa kanë harruar pothuajse se si të çlodhen dhe janë gjithmonë duke mbajtur barrën e jetës së tyre të zënë dhe vazhdimisht duke menduar për punë dhe detyra të ndryshme të përditshme. Kjo është esenciale për shëndetin tonë për t’i dhënë vetes pak kohë të lirë. Kjo do të përmirësojë jo vetëm cilësinë e jetës sonë, por edhe cilësinë e punës sonë. Duke bërë pushime të vogla çdo orë ndërkohë që punojmë na jep mundësinë për tu rifreskuar dhe rikarikuar.
3•Burimet Negative të energjisë janë pjesë e zakonshme e jetës së përditshme
Shumë njerëz vërtetë nuk e dinë se sa saktësisht rutina e tyre e përditshme ndikon në mendimet e tyre.Ata i përdorin aktivitetet që bëjnë si baza ditore rutinë saqë  harrojnë për të ndaluar dhe për të reflektuar mbi to. Shumë prej nesh harrojmë të pyesim veten nëse ritualet që ne bëjmë sot, në të vërtetë janë një burim i energjisë pozitive, apo arsyeja e vuajtjes tonë. Nëse jeni ose vazhdimisht ndiheni të pakënaqur, merrni pak kohë për të menduar rreth asaj se si një ditë e zakonshme e jetës tuaj shkon. Cilat pjesë të rutinës tuaj do të donit ti ndryshonit? Çfarë tipa njerëzish ju takoheni dhe si secili prej tyre të bën të ndjehesh? Çfarë lloj blogjesh / revistash je duke lexuar dhe nëse me të vërtetë të gëzonë shpenzimi kohës tënde për to? Kjo është me të vërtetë e rëndësishme për të ndaluar dhe për të menduar se çfarë lloj gjërash dhe mendimesh jeni mbushur trurin dhe veten tuaj. Sepse historitë që ne i themi vetes çdo ditë, bëhet mënyra se si ne shohim botën dhe mënyra se si e jetojmë jetën tonë. Mos harroni për të bërë kohë për gjërat që ju doni të bëni dhe të shpenzojnë më pak kohë në ato që ju bëjnë të vuani.
4•Mbërthyer në Zonën e Komfortit
Siç e dimë të gjithë, zona e rehatit është vendi ku asgjë e mirë nuk rritet. Është shumë e mundur që edhe aty ju nuk do të gjeni lumturinë tuaj.Të jesh i mbërthyer në rutinën tënde të përditshme, duke kaluar përmes aktiviteteve të zakonshme çdo ditë, mund të të bëjnë të ndjeheni të pakënaqur dhe të trishtuar. Mënyra për të thyer   zonën tuaj të rehatit është për të bërë diçka që është e pazakontë për ju, që ju nuk e keni provuar ose që jeni të frikësuar për ta bërë.Sfidoni veten për të bërë diçka të ndryshme çdo javë. Ajo mund të jetë çdo gjë: nga hidhja me parashutë deri për të porositur diçka të re në restorant. Çdo gjë ka rëndësi, për aq kohë sa ajo është e re për ju, ose që kërkon buçimën e gjakut tuaj.
5•MASKA “SERIOZE”
Duke e marrë jetën shumë seriozisht mund të bëjë të ndiheni më të frikësuar për shkak se të filloni duke analizuar çdo veprim që ju bëni. Ju ngadalë harroni të  argëtoheni, të qeshni dhe relaksoheni. Si mund ta gëzosh dhe shijosh plotësisht udhëtimin tënd të jetës në këtë rast? Nëse ju filloni të ndiheni të hidhur në lidhje me jetën dhe të mendoni për botën si një vend i keq për të qënë,bëni këtë marifet të thjeshtë. Ngjisni një shënim në pasqyrë tuaj që thotë “Ndriço /Relaksohu!” Çdo herë që ta shikoni atë kujtoi vetes se ti je ai i cili është duke bërë gjëra të ndërlikuar dhe të rënda. Hidhe atë peshë dhe shikoje jetën nga një tjetër perspektiv më të thjeshtë dhe të qartë. Kujtoi vetes se çfarë është me të vërtetë e rëndësishme për ty. Praktikojeni këtë çdo ditë do të kthehet në një zakon dhe ju do të ndjeni ndryshim pozitiv tek vetja.
6•Krahasimi i Vetes me të Tjerët
Kur ju përqëndroni shumë kohën dhe vëmendjen tuaj në atë që të tjerët kanë dhe ju nuk e keni, të jeni të sigurt që po e drejtoni veten në rrugën e vuajtjeve. Vazhdimisht krahasimi i vetes me të tjerët mund t’ju bëj të ndiheni ziliqar dhe të hidhur për shkak se ju po humbni fokusin nga gjërat që vërtet kanë rëndësi për veten tuaj.Herën tjetër kur ta kapni veten duke bërë këtë, merrni një copë letër dhe stilolaps dhe shkruani 5 gjëra pozitive për veten. Kjo ekzalton shpirtin tuaj dhe të ju bënë të kuptoni se edhe ju jeni të mrekullueshëm, gjithashtu. Është njerëzore të keni xhelozi nga koha në kohë, por kur të ndodhë, përpiquni për të kuptuar origjinën e xhelozisë tuaj. Pyesni veten se çfarë e shkakton këtë emocion- është për shkak se shoku yt apo shoqja jote ka mësuar kohët e fundit një gjuhë të re, udhëton shumë dhe mori vetëm një promovim? Kur ju e kuptoni se për çfarë saktësisht ju jeni xheloz për të, mos e urreni atë person, por pyeteni atë se si e ka arritur suksesin e tij. Në këtë mënyrë ju do të dini se ku të filloni në mënyrë që të merrni atë që ju doni nga jeta juaj, gjithashtu.
7•Vazhdimisht të Jetuarit në të Ardhmen
Duke bërë plane gjatë gjithë kohës dhe gjithmonë duke menduar për një gjë tjetër që ju duhet të bëni, mund t’ju bëjë të ndiheni i mjerë dhe i paplotësuar. Duke jetuar vazhdimisht  në momentin e ardhshëm ju privoheni nga të jetuarit në një të tashme, kjo nuk do t’ju lejojë të përjetoni plotësisht se çfarë po ndodh tani. Duke bërë këtë, ju nuk mund të gjeni gëzim, sepse gjithmonë ju do të presni që ai të jetë në momentin e ardhshëm.Do të përfundoni duke kapërcyer dhe anashkaluar momentet ashtu si Adam Sandler në filmin “Kliko”, ai duket shumë i mërzitur kur arriti i moshuar dhe e kuptoi se ai nuk kishte jetuar. Ajo që ne duhet t’i kujtojmë vetes është se lumturia mund të gjendet vetëm në të tashmen. Pse ta humbasim atë duke u brengosur për të ardhmen apo me keqardhje për të kaluarën tonë? Provoni duke qenë të vetëdijshëm për emocionet tuaja aktuale, aktivitetet dhe vendin që ju jeni pikërisht tani.Jetojeni Jetën tani.
Psikoterapia është zgjidhja duke ju drejtuar psikologut që të ndihmonë në rindërtimin e strategjive të duhura duke zëvendësuar strategjitë jofunksionale dhe të keq përshtatura.

Kush përpiqet për kuptuar problemet e tij, nuk është i çmëndur por shumë i zgjuar. Të gjithë kemi probleme, por kush i drejtohet psikologut dëshiron ti zgjidhi ato!

Konsulta psikologjike, psikoterapi, këshillim me një profesionist për ju do të ishte një ndihmë që mëndja juaj do t’ju falenderoj. Shpesh ndodhemi në situata të vështira që për ju ndoshta mund të mos ketë rrugëdalje, por zgjidhja më e mirë për çdo problem është të flasësh me dikë, dhe ajo perfekte është të flasësh me një specialist të fushës si psikologu i cili do t’ju ndihmonte të gjenit zgjidhjen që fshihej brënda jush.

Orohen konsulta online duke thjeshtësuar edhe për ju stresin e takimit me një psikolog në Tiranë, thjesht nga laptopi, tableti apo smartphone juaj ju mund të prenotoni një konsulte online psikologjike dhe të keni shërbimin e një psikologu online nga komoditeti i shtëpisë suaj.

Si Psikologe e liçencuar Tiranë nga Urdhri i Psikologut, përveç shërbimit online skype, viber, whatsApp me video call, ju pres edhe në studio time, ku për më shumë se 16 vjet dëgjoj dhe ndihmoj njerëzit konkretisht për të dalë nga situata të vështira, për të rimarrë jetën në duart e tyre.

Konsulta në studio me psikologe në Tiranë

Konsulta online nëpërmjet SKYPE, WHATSAPP, VIBER

Na kontakto në skype në adresën studio.psikologjie.

Dhe nesë po pyesin sa kushton një seance te psikologu, me poshtë gjeni listen e cmimeve:

  • Seanca e konsultës – 60 minuta, 5000 lekë të reja/ 50€ euro
  • Seancat e Psikoterapisë fillojnë 5000 lekë të reja/50€ euro
  • Terapi çifti seanca është 70 minuta kushton 7500 lekë të reja/75 euro

info@studiopsikologjie.al

+355692642618

Studio Psikologjie në Tiranë është këtu për të ndihmuar në përmirësimin e vetëvlerësimit dhe shëndetit tuaj mendor

Vetëvlerësimi dhe shëndeti mendor

Çfarë është vetëvlerësimi? Vetëvlerësimi është mënyra se si mendojmë për veten dhe vlera që i japim vetes. …

mendimet obsesive psikolog tirane

Mendimet obsesive

Çrregullimi obsesiv-kompulsiv (OCD) karakterizohet nga një model mendimesh dhe frikash të padëshiruara të njohura si …

Rezervoni sot një seancë psikologjike me psikolog ne Tirane

Terapia e Traumës

Çfarë është Terapia e Traumës? Trauma është një përvojë emocionale ose fizike intensive që mund të ketë efekte …